Jeżeli interesuje nas tematyka literatury, to z całkowitą czyli stu procentową pewnością powinny nas także zainteresować epoki literackie. Można je określić jako fazy występujące w literaturze, które odróżniają się określonymi tendencjami. Można to zauważyć w utworach danej epoki.
Są to zatem np style artystyczne preferowane przez artystów tego okresu, ale także idee czy też poglądy dotyczące różnych zagadnień.
Co warto wiedzieć na temat epok literackich?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że każda taka epoka wyróżniała się cechami charakterystycznymi. A przy tym epoki literackie miały także swój ściśle określony czas trwania (zobacz także: motywy literackie). Warto tutaj wymienić w poszczególne epoki, a mianowicie starożytność nazywana też antykiem, średniowiecze, renesans barok oświecenie romantyzm pozytywizm młoda polska 20-lecie międzywojenne oraz bez wątpienia współczesność. Warto być świadomym o tym, że takie epoki następują po sobie, przy czym przedzielone są tak zwanym okresem stagnacji, który na prawdę często był wywołany na przykład wydarzeniami historycznymi (sprawdź też: motywy literackie). Dla epoki literackiej charakterystyczne są także występujące w nich motywy literackie, które pozwalają je odróżnić od poprzednich a także następnych. Warto pamiętać także o tym, że takie fazy nie następują po sobie w sposób gwałtowny, a jest to proces. Należy pamiętać również o tym, że każda epoka w znaczący sposób odznacza się od poprzedniej, a zatem inne są w niej założenia. Jeżeli interesuje nas taka tematyka, to niewątpliwie warto zgłębić założenia motywy czy także idee występujące w poszczególnych epokach.
Więcej informacji na stronie: epoki literackie.